• Nasza Szkoła

• Szkoła Podstawowa im. Janiny Porazińskiej w Boryszowie jest szkołą wiejską, położoną w gminie Grabica, powiecie piotrkowskim, województwie łódzkim.  Uczęszcza do niej 146 uczniów z bliższych i dalszych miejscowości. Pierwsze wzmianki dotyczące naszej szkoły datują się z 1880roku. Wtedy jako szkoła elementarna mieściła się w Boryszowie. Następnie została przeniesiona do Grabicy i usytuowana w pobliżu obecnego Ośrodka Zdrowia. W związku z trudnościami jakie pojawiły się i dotyczyły głównie spraw lokalowych, zrodził się pomysł wybudowania nowej szkoły. Przy współudziale władz lokalnych i oświatowych, a przede wszystkim dzięki Komitetowi Założycielskiemu, który został wyłoniony spośród mieszkańców Grabicy i Boryszowa, w 1954 roku rozpoczęła się budowa, która trwała 2 lata. Szkołę oddano do użytku w 1956 roku. Na ówczesne czasy była to bardzo nowoczesna placówka oświatowa wyposażona w 4 klasopracownie i 6 innych izb lekcyjnych.

Szkoła ma bogatą tradycję, niejednokrotnie przechodziła reorganizacje, ze względu na wiele reform oświatowych, wielokrotnie też ją remontowano.

W 2003 roku szkoła otrzymała sztandar i nadano jej imię Janiny Porazińskiej, poetki, która związana była z Dziwlami, miejscowością położoną na terenie naszego obwodu szkolnego. W 2005 roku szkołę rozbudowano – wybudowano salę sportową, rok później wielofunkcyjne boisko do piłki nożnej, koszykówki i bieżnię LA. W ramach Rządowego Programu ,,Radosna Szkoła ‘’ powstał szkolny plac zabaw, przeznaczony dla dzieci młodszych.

W szkole mamy nowoczesną bazę dydaktyczną – pracownie wyposażone są w tablice interaktywne (5),lub projektory z ekranami (3) pracownię ekologiczną - ,,Nasze Małe Eksperymentarium’’, Miasteczko Ruchu Drogowego, bardzo dobrze doposażony oddział przedszkolny, doposażoną  klasę pierwszą. Reorganizacji oraz modernizacji uległa biblioteka szkolna , została wyposażona w woluminy w ramach programu ,,Książki naszych marzeń’’.

W szkole znajduje się zaplecze kuchenne wraz z mini stołówką, gdzie można zjeść obiad, a w okresie zimowym wypić gorącą herbatę.

Co roku uczniowie, nauczyciele i rodzice naszej szkoły biorą udział w charytatywnych akcjach: ,,Orkiestra Świątecznej Pomocy’’, ,,Świątecznych Zbiórkach Żywności’’ organizowanych wspólnie z Boryszowskim Stowarzyszeniem na Rzecz Pomocy Rodzinie ,,Promyk Nadziei’’. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Stowarzyszeniem wspiera dzieci biedne w postaci darmowych obiadów oraz paczek żywnościowych z okazji świąt.

W szkole prowadzona jest corocznie akcja ,,Szklanka mleka dla każdego ucznia’’ oraz ,,Owoce w szkole’’, organizowane są imprezy : ,,Tydzień Patrona Szkoły’’, ,,Jasełka’’, ,,Dzień Babci i Dziadka’’. Od 2001 roku wydawana jest gazetka szkolna ,,Pegaz’’.

Aby uczynić naszą szkołę atrakcyjniejszą organizowane są  coroczne wycieczki krajoznawcze, tematyczne, wyjazdy do kina, teatru, na basen oraz wyjazdy na ,,zielone szkoły’’.

Uczniowie chętnie uczestniczą w konkursach przedmiotowych ( matematycznym, polonistycznym, języka angielskiego, historycznym, wiedzy o ruchu drogowym) oraz zawodach sportowych.

Prowadzone są dodatkowe zajęcia, dostosowane do możliwości i potrzeb uczniów (koło ekologiczne, sportowe, języka angielskiego, małego czytelnika, polonistyczne, matematyczne) oraz specjalistyczne (logopedyczne, rewalidacyjne, usprawniające dysfunkcje).

Możemy pochwalić się licznymi sukcesami sportowymi: III miejsce w województwie w piłce nożnej dziewcząt, wielokrotne mistrzostwa powiatu piotrkowskiego w piłce ręcznej chłopców, dziewcząt, w mini koszykówce chłopców, dziewcząt, w piłce nożnej dziewcząt, w mini piłce siatkowej chłopców oraz sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt. Czołowe lokaty w powiatowych eliminacjach turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (2009 – 7 miejsce w województwie łódzkim).  Dużym sukcesem są bardzo dobre wyniki sprawdzianów po szkole podstawowej (2015 – stanin wysoki).

Szkoła chętnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym, z instytucjami działającymi na naszym terenie: Organ Prowadzący Szkołę, Policja, GOPS w Grabicy, Boryszowskie Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Grabicy, Parafia w Krzepczowie, Gminna Biblioteka Publiczna W Grabicy, Szkolny Związek  Sportowy Powiatu Piotrkowskiego, klub piłkarski ,,Grabka Grabica’’.

Rodzice wspomagają placówkę w organizowaniu uroczystości i imprez: ślubowanie klas I, choince noworocznej, festynie rodzinnym.

Cele szkoły:

• Realizowanie prawa każdego ucznia do kształcenia się ,wychowania i opieki,
          • Wspomaganie wychowawczej roli rodziny, dostosowanie treści, metod do możliwości psychofizycznych uczniów,
          • Dostosowanie programów nauczania i podręczników do potrzeb i możliwości uczniów,
          • Wzbogacenie bazy lokalowej szkoły i dostosowanie jej do potrzeb i możliwości uczniów,
          • Poszerzenie oferty edukacyjnej o dodatkowe koła zainteresowań,
          • Rozwijanie współpracy z rodzicami i zachęcanie rodziców do zaangażowania w organizację imprez szkolnych.

Model absolwenta, absolwent naszej szkoły to uczeń, który:

• Ma świadomość, że edukacja w szkole zapewni mu odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności, adekwatny do indywidualnych możliwości, niezbędny w dalszym kształceniu,
          • Wie, jak korzystać z różnych źródeł informacji,
          • Umie wykorzystać zdobytą wiedzę w dalszej edukacji i w życiu codziennym,
          • Potrafi zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce,
          • Umie być odpowiedzialnym za swoje słowa i podejmowane decyzje,
          • Rozumie zasady demokracji,
          • Aktywnie słucha innych,
          • Szanuje własną i cudzą godność,
          • Chętnie działa na rzecz innych,
          • Jest asertywny, koleżeński, otwarty na otoczenie środowisko, kulturalny,
          • Szanuje przyrodę i najbliższe otoczenie,
          • Dba o zdrowie i życie innych,
          • Reprezentuje postawę otwartości, aktywności i kreatywności.