• Wizyta uczniów klasy 8 w Urzędzie Gminy w Grabicy

• 17.02.2024
        • 15 lutego Urząd Gminy w Grabicy odwiedzili uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej im. J. Porazińskiej w Boryszowie. Celem wizyty było zapoznanie młodzieży ze strukturą organizacyjną Urzędu Gminy oraz zadaniami realizowanymi przez samorząd gminny. Młodzież miała okazję uczestniczyć w XLVIII obradach Sesji Rady Gminy w Grabicy. Wizyta zorganizowana została w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie. To ważne, aby młode pokolenie miało świadomość, że ich głos i opinia są istotne dla rozwoju gminy.

Podczas spotkania z Wójtem Gminy Krzysztofem Kulińskim i pracownikami młodzi ludzie mogli zapoznać się z zakresem czynności pracowników na poszczególnych stanowiskach służbowych. Dzięki tego typu praktycznym lekcjom młodzież nie powinna mieć żadnych problemów w dorosłości z załatwianiem spraw urzędowych. To niezwykłe doświadczenie pozwoliło młodzieży lepiej zrozumieć funkcjonowanie samorządu lokalnego, a także wyrazić swoje spojrzenie na sprawy dotyczące ich miejscowości. Wszyscy zebrani, zarówno Radni, Wójt, jak i uczniowie, wykonali wspólne zdjęcie, które będzie pamiątką tego wyjątkowego spotkania. Spotkanie to z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na rozwój świadomości obywatelskiej młodzieży i zainspiruje ich do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym gminy również w przyszłości.

• Innowacja pedagogiczna part 4

• 17.02.2024
        • Walentynki to zwyczaj, który jest bardzo rozpowszechniony we wszystkich krajach anglojęzycznych. Uczniowie w ramach innowacji pedagogicznej wykonali kartki walentynkowe, które wręczyli swoim sympatiom.

• Innowacja pedagogiczna part. 3

• 17.02.2024
        • W grudniu uczniowie klasy 6 losowali wybrany kraj Unii Europejskiej. Ich zadaniem było przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczących zwyczajów bożonarodzeniowych w wylosowanym państwie.

• Ostatki

• 14.02.2024
        • Ostatki to po prostu ostatnie dni karnawału. Mają swoją wielowiekową tradycję, która do dzisiaj się zachowała. Zgodnie z tradycją, ostatki zaczynają się w tłusty czwartek i trwają do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. W tym roku przypadły we wtorek 13 lutego 2024 r.

A dawnej w Polsce w Ostatki od XVII wieku na magnackich dworach organizowano wystawne bale, na które zapraszano wielu gości. Zabawy kończyły się równo we wtorek o północy.

Szczególnie bogate zwyczaje ostatkowe były zakorzenione na wsi. Tam w kończących karnawał dniach we wsiach można było spotkać maszkary zapustne. Uczestnicy tej zabawy przebierali się i odwiedzali wszystkie gospodarstwa, w których przedstawiali krótkie scenki licząc na drobne datki od gospodarzy. Przemierzając wioski, przebierańcy bardzo hałasowali, licząc na to, że swoim zachowaniem pobudzą przyrodę do życia. Bo wiosna tuż, tuż.

• WOŚP w naszej szkole

• 13.02.2024
        • Jak co roku w ostatnią niedzielę stycznia odbył się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja Jurka Owsiaka zagrała w 2024 roku po raz 32 i po raz kolejny zbierała potrzebne fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu na rzecz walki z  chorobami płuc po pandemii.Uczniowie klasy VIII wraz z opiekinami wzięli udział w zbiórce.