• Konkurs wiedzy o historii szkoły

• 30.03.2022
        • 18 marca br. miało miejsce kolejne wydarzenie związane z jubileuszem. Odbył się „Konkurs wiedzy o historii szkoły”. Uczestniczyły w nim trzyosobowe zespoły z klas IV – VIII.

I tak

klasę IV reprezentowali uczniowie:  Natalia Kotas, Maria Tomaszewska, Marcel Tomczyk,

klasę V – Wiktoria Just i Mikołaj Wadowski ( trzecia uczestniczka zachorowała),

klasę VI – Daniel Baur, Hubert Jarzębowski, Szymon Siuto,

klasę VII – Oliwia Grzędowska, Gracjan Tomczyk,  Jarosław Sudra,

klasę VIII – Zofia Grabowska, Dawid Krzaczyński i Arkadiusz Wypych.

Konkurs był dwuetapowy. W pierwszym etapie uczniowie mieli odpowiedzieć na 20 pytań dotyczących historii naszej szkoły. Oto te pytania:

1. W którym roku powstała nasza szkoła?

2. Jak nazywała się kandydatka do szkoły w Boryszowie, która podjęła pracę we wrześniu 1915 r.?

3. Kiedy miał miejsce koniec roku szkolnego 1915/1916? Podaj dzień, miesiąc i rok.

4. Jak nazywał się przedwojenny  nauczyciel  szkoły w Boryszowie?

5.  W którym roku mieszkańcy Boryszowa podjęli decyzję o budowie budynku szkoły?

6. Ile szkół funkcjonowało w gminie w 1951 r.?

7. W którym roku rozpoczęto ostatecznie budowę szkoły?

8. Kiedy oddano do użytku budynek szkolny?

9. Dlaczego wówczas uważano ją za  nowoczesną placówkę oświatową?

10. W jakich latach szkoła w Boryszowie pełniła funkcję Zbiorczej Szkoły Gminnej?

11. W jakich miejscowościach znajdowały się punkty filialne Zbiorczej Szkoły Gminnej w Boryszowie?

12. Kiedy budowano pawilon sportowy (tzw. „starą salę gimnastyczną, dziś już nieistniejącą) przy Zbiorczej Szkole Gminnej?

13. W którym roku powstała pierwsza sala komputerowa w naszej szkole?

14. Jakie imię nosi nasza szkoła?

15. Kiedy było nadanie imienia naszej szkole?

16. Kiedy zakończono budowę  obecnej hali sportowej?

17.W którym roku miał miejsce zjazd 1-szej klasy  absolwentów szkoły?

18. Od którego roku wydawana jest szkolna gazetka i jaki nosi tytuł?

19. W którym roku pierwsi ósmoklasiści po dwóch dekadach przerwy opuścili mury naszej szkoły?

20.Z jakimi instytucjami działającymi na terenie gminy szkoła współpracuje?

W drugim etapie pytań było tylko 5:

1. Co wchodziło w skład obiektu szkoły w Boryszowie w listopadzie 1917r.?

2. W którym powojennym roku szkoła w Boryszowie była nieczynna?

3. Ile szkół funkcjonowało od 01.09.1985r. na terenie Gminy Grabica i gdzie?

4. kiedy zlikwidowano w naszej szkole piece kaflowe?

5. Jak nazywali się goście, którzy przybyli do nas 11.03.br.?

Zwyciężył zespół z klasy VI, który bezbłędnie odpowiedział na wszystkie pytania – zajął

I miejsce.

Pozostałe zespoły otrzymały po 23/25 punktów i wszystkie ex aequo umiejscowiły się na drugiej pozycji.

03 czerwca br. podczas uroczystości zwycięski zespół otrzyma nagrody książkowe a pozostałym uczestnikom zostaną wręczone dyplomy. Gratulujemy!

• 150 lecie szkoły - Spotkanie z emerytowanymi nauczycielami szkoły

• 21.03.2022
        •             Dnia 11 marca br. w naszej szkole miała miejsce niezwykła uroczystość niejako rozpoczynająca oficjalne przygotowania do jubileuszu 150 – lecia szkoły. W naszej placówce edukacyjnej gościliśmy emerytowanych nauczycieli związanych z nią czy to poprzez pracę, czy przez swoją naukę. Byli to: Pan Andrzej Siedlecki - syn kierownika szkoły w latach 1959 – 1962 Leona Siedleckiego, Panie: Józefa Kociołek, Adamina Jarończyk i Aleksandra Dróżdż, nauczycielki niegdyś pracujące w naszej placówce.

Spotkanie znamienitych gości z uczniami klas IV – VIII odbyło się w sali gimnastycznej odpowiednio do tego przygotowanej. Nasi podopieczni zasiedli półkolem na ławkach i materacach gimnastycznych. Na wprost siebie mieli zaproszonych gości, po lewej zaś stronie dekorację, na którą składał się napis >>złoconymi<< literami „Wspomnień nadszedł czas” . Drugi napis „Jubileusz 150-lecia szkoły” widniał tuż przy  logo szkoły. Wszystko przypięte do granatowego materiału. Obok stał też rollup przedstawiający szkołę i niektóre wydarzenia z jej życia.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11:00 a zainicjowała je Pani Dyrektor serdecznie witając zaproszonych gości. Potem przedstawiła ich obecnym w sali uczniom.

Następnie głos zabrał Pan Andrzej Siedlecki. Wspominał swojego ojca – Pana Leona Siedleckiego – pierwszego kierownika nowo wybudowanej szkoły w Boryszowie, swoje dzieciństwo, które związane było z naszą szkołą.

Po nim przemówiła Pani Józefa Kociołek, emerytowana nauczycielka niegdyś ucząca w naszej placówce. Pani Kociołek długo wspominała swoich kolegów i koleżanki, z którymi pracowała i uczniów, których kiedyś uczyła. Uwagę słuchaczy zwróciła niebywała dokładność przedstawianych przez nią wydarzeń, pamięć Pani Józefy do nazwisk zarówno nauczycieli jak i uczniów oraz ciekawy styl przedstawiania minionych dni.

Kolejnym gościem wracającym do wspomnień była Pani Adamina Jarończyk, dawna uczennica i jednocześnie nauczycielka naszej szkoły. Pani Adamina najpierw wspominała swoje szkolne lata, gdy jako nastolatka przekroczyła progi boryszowskiej placówki, kolegów i koleżanki, z którymi chodziła do jednej klasy, swoją wychowawczynię, którą była właśnie Pani Józefa Kociołek. Potem nawiązała do lat pracy w szkole w Boryszowie już jako nauczycielka. Opowiedziała również kilka ciekawych wydarzeń, które zapisały się w jej pamięci.

Jako ostatnia głos zabrała Pani Aleksandra Dróżdż, która uczyła w naszej szkole fizyki i matematyki. Pani Ola swoje wspomnienia okraszała także nietypowymi i zajmującymi zdarzeniami.

Spotkanie trwało prawie półtorej godziny i zakończyło się około 12:30. Ósmoklasiści podziękowali znamienitym gościom za zajmujące i nietuzinkowe wspomnienia,  wręczając im piękne bukiety.

Niezwykłe wydarzenie w życiu naszej szkoły zakończyła Pani Dyrektor jeszcze raz dziękując za chwile wspomnień, które przybliżyły nam wszystkim historię naszej placówki edukacyjnej.